Największe atrakcje Czeskiej Szwajcarii Ceske Svycarsko
Łódki kursują po wąwozie, a podczas przejażdżki można podziwiać wysokie, pionowe skały, bujną roślinność i spokojną powierzchnię wody. Dalsza trasa prowadzi mozolnie w dół, aż do parkingu przy Mezní Louka. Z Mosquito Intercamp wyjechaliśmy wcześnie rano na parking w miejscowości Mezní Louka. Parking jest zlokalizowany tuż przy hotelu i raczej trudno go przegapić. Tereny Gór Połabskich to ciekawy region, który warto eksplorować, skupiając się nie tylko na Parku Narodowym Czeska Szwajcaria.
Następnie należy udać się w kierunku wsi Mezná i przechodząc przez czerwony szlak, dotrzeć do Bramy Pravčická. Stamtąd możesz wrócić czerwoną trasą przez las, w kierunku drogi do Hřenska i wrócić autobusem bądź dotrzeć do wsi pieszo, kontynuując wędrówkę czerwoną trasą. Do Pravčickiej Bramy dotrzesz również, podążając czerwoną trasą na Szlaku Gabrieli. Wędrówkę możesz rozpocząć w miejscowości Mezni Louka, nieopodal restauracji „U Fořta». Trasa rozciąga się na długość około 5 mecz Szwajcaria – Czechy kilometrów, a jej przejście może zająć Ci od jednej do dwóch godzin. Całość ścieżki prowadzi przez las, a czas umilają przepiękne widoki na piaskowcowe wzgórza.
Droga prowadzi przez formacje skalne i obejmuje wiele ciekawych miejsc jak stary cmentarz, punkt widokowy Skalní bratři, skalne tunele i bramy. Mimo że całość trasy jest krótka, może być ona męcząca ze względu na dość duże nachylenie ścieżek i mnóstwo skalnych schodów. Czeska Szwajcaria słynie z niezwykłych formacji skalnych, skalnych labiryntów z licznymi szlakami turystycznymi, wąwozów i tarasów widokowych. Wśród największych atrakcji tego regionu znajdują się m.in. Brama Pravcicka, Wąwóz Edmunda, Dziki Wąwóz czy Mariina skála. Każde z tych miejsc oferuje niepowtarzalne widoki i niezapomniane wrażenia.
Czeska Szwajcaria to malowniczy region położony na północnych Czechach, przy granicy z Niemcami. Nazwa „Czeska Szwajcaria» (w języku czeskim České Švýcarsko) została wprowadzona przez romantycznych malarzy i pisarzy, którzy odwiedzali te tereny w XIX wieku. Zachwyceni pięknem i majestatem krajobrazów, zaczęli nazywać to miejsce na wzór saskiej Szwajcarii. Wcześniej, ten region był znany jako Labské pískovce, od rzeki Łaby i występującego tu piaskowca. Prawdziwym turystycznym «opus magnum» księcia Edmunda Clary-Aldringen było w latach 30. Zagospodarowanie i udostępnienie masom ikonicznej atrakcji Czeskiej Szwajcarii — Bramy Pravčickiej.
- Można tam wyznaczać szlaki turystyczne po parku narodowym i okolicy.
- Najbardziej znanym punktem jest widok ze skalnej platformy Marina Vyhlídka, który dostarcza niezapomnianych wrażeń, szczególnie podczas wschodów i zachodów słońca.
- Hřensko to urokliwa miejscowość położona u wejścia do Parku Narodowego Czeska Szwajcaria.
- Mieliśmy swój samochód, więc mogliśmy się bez problemu poruszać po okolicy.
- Koszt jednodniowego pobytu w 6-osobowym apartamencie to około 460 złotych.
- Z Mosquito Intercamp wyjechaliśmy wcześnie rano na parking w miejscowości Mezní Louka.
- Przyznam się szczerze, że w ty miejscu sobie pofolgowałem i popuściłem pasa.
- Książę Edmund Clary-Aldringen, do którego należało Hřensko.
- W krystalicznie czystych wodach strumieni być może już wkrótce znowu zamieszkają łososie.
- Co jakiś czas trzeba korzystać z przepraw flisackich, aby przejść na drugi brzeg suchą nogą.
- Pionowe skalne ściany, ostre zejście po schodach, chłód bijący od skał nawet w upalny dzień, bujna zieleń i spływ łodzią – wszystko to tworzy cudowny klimat.
Hans Christian Andersen, a w nieodległym uzdrowisku Teplice bywał Ludwig van Beethoven. Widok pierwszych turystów kontemplujących romantyczne widoki z końskich grzbietów lub z lektyk niesionych przez tragarzy nie należał wówczas do rzadkości. Ten rozwijający się trend dostrzegł i wykorzystał w latach 30. Książę Edmund Clary-Aldringen, do którego należało Hřensko. Jej sercem jest utworzony w roku 2000, najmłodszy w kraju, Park Narodowy Czeska Szwajcaria.
Czeska Szwajcaria
W przypadku krótszego rejsu Dzikim wąwozem bilet dla jednej osoby dorosłej będzie kosztował 80 koron czeskich, czyli niecałe 15 złotych. Uwaga, za rejs przez Dziki wąwóz można płacić jedynie gotówką (euro lub korona czeska). Czeska Szwajcaria jest bogata w liczne trasy turystyczne, które w większości są łatwe lub średnio wymagające. Spokojnie możesz wybrać się tam z dziećmi, a także zabrać na trasę hikingową czworonoga, ponieważ szlaki zezwalają na spacery z psami.
- Pracując w Dreźnie, Zingg i Graff dostrzegli uderzające podobieństwo między skalistymi labiryntami nad Łabą a alpejskimi pejzażami swojej ojczyzny.
- Jest to wąski, głęboki wąwóz, przez który przepływa rzeka Kamenice.
- Jetřichovice to kolejna wioska, którą warto odwiedzić podczas wycieczki po Czeskiej Szwajcarii.
- Tutaj już nie było barierek i troszkę trzeba było skorzystać z pomocy łańcuchów.
- Wąwóz Edmunda to jeden z dwóch wąwozów znajdujących się na rzece Kamenice, który można zwiedzać z pomocą przewoźników łodzi.
- To wyjątkowe miejsce charakteryzuje się różowym odcieniem skał, który nadał nazwę temu bazaltowemu wzgórzu.
- Taka wycieczka gwarantuje Ci co najmniej kilka godzin niezapomnianych wrażeń i widoków, których nie da się opisać słowami.
- Dzisiaj obydwie Szwajcarie, ręka w rękę, w przyjaźni, promują się jako jeden region, świetnie skomunikowany (również dla rowerzystów), który naprawdę warto zobaczyć w całości.
- Po sprawdzeniu map okazało się jednak, że Ewa jest dobrym przewodnikiem i jesteśmy tuż przy wejściu na szlak czerwony prowadzący do Jetrichovickich Skał.
- Brama Pravčická przyciąga turystów z całego świata i stanowi obowiązkowy punkt programu podczas zwiedzania parku narodowego.
- Warto również wybrać się na spacer po okolicy i podziwiać piękne widoki, które rozpościerają się ze wzgórza, na którym znajduje się zamek.
- Ich korespondencja, w której opisywali te niezwykłe tereny, rozpowszechniła termin Saska Szwajcaria, a z czasem czeska część regionu zyskała miano Czeskiej Szwajcarii.
To właśnie oni, a także inni artyści, przyczynili się do promocji tego regionu, jako miejsca o niezwykłym pięknie, przyciągając coraz więcej turystów. Wąwóz Edmunda to jeden z najbardziej malowniczych i charakterystycznych punktów w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria. Jest to wąski, głęboki wąwóz, przez który przepływa rzeka Kamenice.
Oczywiście do rozwoju turystycznego Czeskiej Szwajcarii przyczynili się też inni, na przykład rodzina Thunów, która opracowała pierwszy przewodnik po tym regionie. Zwiedzanie tej atrakcji stanowi przejście pieszo przez kanion ze ścianami o wysokości od 50 do 150 metrów oraz rejs łódką w towarzystwie flisaków. Mówi się, że pomysł przeprawy tratwą przez rzekę Kamenica był wynikiem zakładu kilku mężczyzn, którzy dokonali tego już w 1877 roku. Później postanowiono, że taka forma zwiedzania będzie stałym elementem miejscowej oferty turystycznej. Z tego względu warto skupić się przede wszystkim na jej naczelnych atrakcjach jak skalna Brama Pravčická, wąwozy, pałacyk Sokoli Hnizdo czy spływy flisackie. Proponujemy najciekawsze atrakcje Parku Narodowego Czeska Szwajcaria.
Teplickie Skały – trasa przez skalne miasto: opis szlaku, dojazd, mapa, informacje praktyczne
Tuż nad wodą, przy ścianach kanionu, zostały zbudowane drewniane kładki, które prowadzą do pierwszej przeprawy promowej. Z racji tego, że chcieliśmy nieco ograniczyć koszty, postanowiliśmy się zatrzymać po stronie czeskiej. Mieliśmy swój samochód, więc mogliśmy się bez problemu poruszać po okolicy. Czeska Szwajcaria był to kolejny, odwiedzony przez nas w czasie przedłużonego weekendu, region w Czechach. Tym razem postanowiliśmy pojechać kawałek dalej, na północny-zachód i zwiedzić krainę znajdującą się na pograniczu Niemiec i Czech. Noclegi najbliżej Czeskiej Szwajcarii znajdziesz po jej dwóch przeciwległych stronach.
- Szlak początkowo wiódł przy lesie, a potem weszliśmy na polną drogę.
- ZwiedzanieW serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie!
- Rozciąga się on na obszarze Wyżyny Dieczyńskiej, będącej częścią Gór Połabskich – graniczy z równie malowniczą Szwajcarią Saksońską.
- W jednej z restauracji widzieliśmy toaletę umieszczoną w pomieszczeniu wykutym w litej skale.
- W Hřensko warto zobaczyć przepiękne domki z dachami krytymi gontem oraz urokliwą rzekę Kamenice, która przepływa przez wioskę.
- To na jego piaszczystym dnie narodził się świat piaskowców, skalnych wież, mostów i bram o najprzeróżniejszych kształtach.
- Dziki Wąwóz (Divoká soutěska) to jedna z najbardziej malowniczych tras w Szwajcarii Czeskiej.
- Obecnie pełni funkcję muzeum, w którym można poznać historię regionu i parku narodowego.
- Niedaleko Mosquito Intercamp znajduje się ciekawa trasa prowadząca do ruin młyna – Dolský mlýn.
Najatrakcyjniejsze części Czeskiej Szwajcarii i bliźniaczej Saskiej Szwajcarii (niemieckiej), rozpościerają się głównie na prawym brzegu Łaby. Trasa nie była długa, ponieważ w jedną stronę to zaledwie 600 metrów. Maszerowaliśmy spokojnie pod górę, bo wiedzieliśmy, że słońce jeszcze przez chwilę nie wstanie. Maję od razu wzięliśmy do nosidełka, bo mieliśmy po godzinie 5. Jeśli chcemy tylko sfotografować domek nie musimy przejmować się godzinami kursów łodzi.
Czeska Szwajcaria to malowniczy region położony na północnym zachodzie Czech, wzdłuż granicy z Niemcami. Znany jest z unikalnych formacji skalnych, głębokich wąwozów i rozległych lasów. Przyciąga miłośników przyrody oraz turystów poszukujących spokoju. Najbardziej charakterystycznym punktem tego obszaru jest Brama Pravčicka, największy naturalny most skalny w Europie. Region ten oferuje liczne szlaki piesze i rowerowe, a także możliwość spływów kajakowych po rzece Łabie. Czeska Szwajcaria to idealne miejsce dla osób szukających bliskiego kontaktu z naturą oraz niezapomnianych widoków.
Następnie warto wrócić do kasy biletowej i udać się do punktu widokowego nr 1. W tej okolicy mieści się restauracja, WC, galeria obrazów z księgą gości i niewielki sklepik z pamiątkami. Brama Pravčicka to największy naturalny most skalny w Europie, będący symbolem Czeskiej Szwajcarii. Ta monumentalna formacja skalna ma 16 metrów wysokości i rozpiętość 26,5 metra, co czyni ją niezwykle imponującym miejscem. Widoki z Bramy są oszałamiające – rozciągają się na malownicze doliny i lasy parku narodowego. Miejsce to jest szczególnie popularne wśród turystów i fotografów.
Jednym z rekomendowanych miejsc jest Apartmány Lípa, który oferuje nowoczesne apartamenty z pełnym wyposażeniem. Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie. Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie. Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer.
Mezní Louka jest popularnym miejscem noclegowym dla turystów szukających bezpośredniego kontaktu z naturą. Znajduje się tu Hotel Mezní Louka, oferujący pokoje i apartamenty w otoczeniu zieleni, zaledwie kilka kroków od szlaków prowadzących do Bramy Pravčickiej i wąwozów. Aby dojechać do Czeskiej Szwajcarii z Polski, najlepszą opcją jest podróż samochodem. Na pewno ucieszy Cię informacja, że na dojazd z Polski lub Niemiec nie obowiązują winiety, ponieważ drogi te są traktowane jak lokalne.
W Czeskiej Szwajcarii kręcone były nawet sceny do filmu „Opowieści z Narni». Malownicze krajobrazy Czeskiej Szwajcarii zachwycały artystów od wieków. To właśnie szwajcarscy malarze Adrian Zingg i Anton Graff, zauroczeni pięknem tutejszych formacji skalnych, nadali temu regionowi nazwę „Szwajcaria» w XVIII wieku. Pracując w Dreźnie, Zingg i Graff dostrzegli uderzające podobieństwo między skalistymi labiryntami nad Łabą a alpejskimi pejzażami swojej ojczyzny.
W Czeskiej Szwajcarii nie sposób się nudzić, a co najlepsze region ten doskonale nadaje się zarówno na szybki wypad weekendowy jak i na cel dłuższego wakacyjnego wyjazdu. Po kilku wypadach do Czeskiej Szwajcarii i spędzeniu tu kilkunastu dni pokusiliśmy się o przygotowanie obszernego przewodnika po atrakcjach Czeskiej Szwajcarii. Zainteresowanych odsyłamy do naszych relacji o poszczególnych atrakcjach. Tam przygotowaliśmy mapy szlaków, namiary na parkingi, podajemy aktualne ceny i mnóstwo przydatnych informacji podczas przygotowania wycieczki. Dojście do Pravčickiej bramy jest możliwe jedynie pieszo, a najpopularniejszym punktem wyjścia jest miejscowość Hřensko.
W zasadzie można go zestawić na pierwszej pozycji razem z Bramą Pravcicką i widowiskową altaną na Mariina Skala. Trudno osądzić, która z tych atrakcji jest najważniejsza i przyciąga najwięcej turystów. Pionowe skalne ściany, ostre zejście po schodach, chłód bijący od skał nawet w upalny dzień, bujna zieleń i spływ łodzią – wszystko to tworzy cudowny klimat.